Ziua Portilor Deschise – Universitatea din Pitesti, Facultatea de Stiinte

Cu ocazia Zilei Portilor Deschise, organizata de Universitatea din Pitesti si mai precis, la invitatia facuta de reprezentantii acesteia, Colegiul Ecologic ,,Prof. Univ. Dr. Alexandru Ionescu” a fost prezent la acest eveniment.

Elevii clasei a XII-a, insotiti de dna. Prof. Bulf Adela, diriginta clasei, au luat parte la unele din activitatile sustinute in cadrul acestui eveniment. Elevilor li s-au prezentat salile de curs, dotarile, laboratoarele de lucru si mediul universitar in general. Pe langa partea materiala, elevii au facut cunostinta cu oferta educationala a Universitatii din Pitesti. Specializarile prezentate reprezinta un real interes pentru elevii colegiului nostru, avand in vedere specificul acestuia, respectiv profilul si specializarea elevilor prezenti.

Importanta acestei activitati consta in relevanta pe care contactul cu un anumit mediu (educational, in cazul de fata) il are in luarea deciziilor. Este foarte important ca elevii absolventi de liceu, sa posede toate informatiile necesare in luarea unei decizii hotarate, bine informata in ceea ce priveste alegerea unei facultati, respectiv a unei cariere.

Orientarea educationala si profesionala ocupa un loc important in preocuparile colegiului nostru fata de elevi. De aceea, astfel de activitati au prioritate si sunt tratate asa cum se cuvine.

Acest articol a fost publicat în Informatii utile. Salvează legătura permanentă.

Comentariile nu sunt permise.